Главная

Наукове забезпечення правоохоронної діяльності

(досвід Донецького юридичного інституту МВС України)

Цьогоріч Донецький юридичний інститут МВС України як навчальний заклад відзначає своє 55-річчя на освітніх теренах нашої держави. За роки свого існування завдяки постійному розвитку, впровадженню новітніх технологій підготовки правоохоронців та юристів, розвитку міжнародного співробітництва, науковим, спортивним, культурним досягненням навчальний заклад став справжнім брендом високоякісної освіти. За цей час пройдено непростий, але надзвичайно діяльний і результативний шлях. Шлях, який додав до літопису інституту яскраві, насичені сторінки, продовживши його славну історію від школи міліції до вищого юридичного навчального закладу.

Протягом багатьох років один із напрямів діяльності Донецького юридичного інституту МВС України націлений на покращення чинного законодавства у сфері безпеки дорожнього руху. У теперішній час проблематика вдосконалення нормативно-правового забезпечення дорожньої безпеки знаходиться у компетенції Науково-дослідної лабораторії з проблемних питань правоохоронної діяльності.

Суспільна необхідність наявності та діяльності підрозділів, які сприяють безпеці на автомобільному транспорті, як практичного, так і наукового спрямування, обумовлюється невтішними статистичними даними щодо стану безпеки на автошляхах. Не зважаючи на зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод у 2015 році у порівнянні із 2014 роком на 12,4% (з 153 217 до 134 193), стан безпеки на автомобільних дорогах країни продовжує викликати стурбованість як з боку органів, відповідальних за забезпечення безпеки дорожнього руху, так і з боку громадськості. І це не дивно, адже Україна за рівнем смертності від ДТП посідає п’яте місце в Європі. У нашій країні щороку скоюється майже 100 тис. ДТП, з них 21 тис. – з тілесними ушкодженнями. Щороку в автомобільних аваріях гине близько 4 000 осіб, кожна третя з яких – молода людина віком до 29 років.

Водночас стрімкі процеси реформування правоохоронних органів, провідне місце серед яких посідають відповідальні за безпеку дорожнього руху підрозділи Національної поліції, потребують напрацювання проектів нормативно-правових актів та підготовки рекомендацій щодо застосування оновленого, а також чинного законодавства у сфері автотранспортної безпеки.

Сьогодні колектив науково-дослідної лабораторії з проблемних питань правоохоронної діяльності успішно працює над вище окресленими завданнями. Провідні учені підрозділу виконують замовлення Національної поліції за такою тематикою:
- механізм реалізації процедури фото- відео фіксації під час провадження у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху;
- удосконалення нормативно-правового забезпечення у сфері особистої безпеки поліцейських під час нагляду за дорожнім рухом;
- огляд водія транспортного засобу або особи, яка ним керує, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції;
- регламентація порядку поведінки працівників патрульної поліції із громадянами під час реалізації своїх повноважень у сфері безпеки дорожнього руху;
- надання підрозділами поліції, що забезпечують безпеку дорожнього руху, інформації власникам транспортних засобів щодо осіб, які ними керують.

Для систематичного моніторингу чинного законодавства та правотворчої діяльності представники науково-дослідної лабораторії інституту спільно з фахівцями з питань транспортної безпеки, громадськими діячами та депутатами Верховної Ради України беруть участь у парламентських слуханнях, які присвячуються стану і перспективам забезпечення в Україні безпеки дорожнього руху.

Науковці лабораторії роблять важливий внесок у розробку механізму впровадження в Україні системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі. Цей процес координується Управлінням безпеки дорожнього руху Національної поліції України, яке забезпечить введення його в дію та координацію структурних підрозділів, які залучаються до такої роботи.

Завжди щирий інтерес серед практиків у сфері транспортної безпеки та вітчизняної й міжнародної наукової громадськості викликають науково-практичні заходи, що проводяться науково-дослідною лабораторію. З 2006 року в Донецькому юридичному інституті проводяться міжнародні науково-практичні конференції «Безпека дорожнього руху: правові та організаційні аспекти», ключовими напрямами роботи яких є розроблення та надання органам державної влади науково обґрунтованих рекомендацій з питань розв’язання нагальних проблем у сфері дорожньої безпеки та вжиття заходів щодо запобігання катастрофічним наслідкам дорожньо-транспортних пригод.

У листопаді 2015 року в столиці нашої держави м. Києві, відбулася ювілейна Х Міжнародна науково-практична конференція «Безпека дорожнього руху: правові та організаційні аспекти», яка проходила за підтримки Національного транспортного університету та Всеукраїнської громадської організації «Громадський комітет транспортної безпеки». Вона яскраво засвідчила успішність співпраці наших науковців з українськими та іноземними фахівцями у вирішенні найактуальніших проблем вдосконалення нормативно-правового забезпечення дорожньої безпеки.

Однак пошуки та напрацювання науковців лабораторії спрямовані на розробку та практичну реалізацію науково-методичних рекомендацій у діяльність Національної поліції, зокрема новітніх психотренінгових технологій, спрямованих на підвищення професійного рівня й ефективності службової діяльності поліцейських.
У теперішній час науково-дослідна лабораторія – єдиний підрозділ інституту, фахівці якого успішно проводять різноманітні тематичні тренінги, такі як: «Молодий науковець», «Імідж викладача», «Формування команди», «Тренінг професійної мотивації персоналу», «Ефективна комунікація», «Розвиток мотиваційного компоненту навчання і служби», «Футбол у безпеці» тощо. Загалом, завдяки компетенції працівників лабораторії у Донецькому юридичному інституті за різноманітними тренінговими програмами пройшли навчання понад 5 000 осіб, серед яких психологи, керівники та працівники різних служб і підрозділів поліції, фахівці інших екстремальних видів діяльності, викладачі, курсанти, студенти та представники правоохоронних органів інших держав.

Популярністю у практичних підрозділах та відомчих навчальних закладах користуються науково-практичні та навчальні видання авторства наукових співробітників лабораторії. Тільки у 2015 році в результаті спільної роботи науковців підготовлено більше 10 наукових та навчальних видань, найбільш значущими серед яких є навчальний посібник «Адміністративна відповідальність в Україні», монографія «Дії та рішення підрозділів МВС України, що забезпечують безпеку дорожнього руху, в адміністративно-деліктному провадженні та їх оскарження», науково-практичні рекомендації «Огляд водія транспортного засобу або особи, яка ним керує на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції» та «Компетенція патрульної поліції щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху».

Сьогодні діяльність науково-дослідної лабораторії Донецького юридичного інституту – це яскравий приклад наполегливості, відповідальності та ефективної співпраці науки та практики у вирішенні найгостріших проблем діяльності підрозділів Національної поліції України.

Перспективний напрямок її роботи спрямований на вдосконалення законодавчого забезпечення діяльності правоохоронних органів України, покращення стану дорожньої безпеки, зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод, вирішення завдань щодо наукових розробок, що в кінцевому результаті сприятиме якісному покращенню рівня безпеки дорожнього руху відповідно до міжнародних стандартів.

Еще
Безопасные села
подробнее05.09.2013
1 июня — детям безопасные дороги
Родители — водители
19 ноября 2012 г, более 4000 сотрудников ГАИ стали донорами
Обучение безопасности дорожного движения в школах. Лучшие практики.
МЧС получило гуманитарную помощь от коллег из Великобритани